Basofil meningkat pada orang dewasa

Basofil (BASO, BA) adalah populasi kecil sel darah putih. Sitoplasma sel kumpulan ini mengandungi butiran yang diisi dengan bahan aktif. Sekiranya basofil relatif pada orang dewasa dalam darah lebih dari 1%, dan yang mutlak lebih dari 0,65 * 10 9 / l, maka ini menunjukkan keradangan, alergi, dan ini bermakna hasil analisis meningkat.

Peningkatan basofil dalam darah disebut basofilia, agak jarang berlaku, dan menunjukkan terutamanya alergi, keradangan, helminthiasis, jarang - hematopoiesis.

Sebab peningkatan basofil

Basofil bersama dengan limfosit, eosinofil, imunoglobulin (Ig) tergolong dalam sistem pertahanan imun, mengambil bahagian dalam pembentukan tindak balas alahan dan perlindungan anthelmintik. Dalam fokus reaksi keradangan atau alergi, kandungan BASO, eosinofil dan IgE meningkat secara serentak.

Sebab mengapa basofil dapat meningkat dalam darah lelaki dan wanita dewasa adalah:

  • jangkitan akut yang disebabkan oleh virus pernafasan, virus cacar air;
  • alahan;
  • helminthiases;
  • pengenalan serum atau protein asing yang lain;
  • penyakit keradangan asal berjangkit dan tidak berjangkit - tuberkulosis, kolitis ulseratif, hepatitis, sinusitis, nefrosis;
  • tempoh ovulasi pada wanita;
  • gangguan endokrin - hipotiroidisme, diabetes yang bergantung kepada insulin, tahap estrogen yang tinggi;
  • pengambilan estrogen, ubat antitiroid;
  • Anemia kekurangan zat besi;
  • splenektomi;
  • tekanan;
  • patologi hematopoietik:
    • malignan - leukemia myelogenous kronik, leukemia basofilik akut dan kronik, myelofibrosis;
    • polisitemia atau eritremia sebenar;
  • gangguan autoimun - artritis reumatoid, dermatitis;
  • Penyakit Hodgkin - onkologi sistem limfa.

BASO yang meningkat boleh disebabkan oleh wanita yang disebabkan oleh hipotiroidisme. Disfungsi kelenjar tiroid ditunjukkan oleh penurunan kandungan hormon perangsang tiroid, kemerosotan daya kerja, dan obesiti; pada orang dewasa, edema orbit mata terbentuk, pendengaran berkurang kerana edema tiub Eustachian, dan suaranya kasar.

Basofil yang meningkat pada orang dewasa bererti bekerja dalam keadaan buruk. Ahli radiologi telah meningkatkan BASO, fenomena ini dijelaskan oleh fakta bahawa mereka selalu terdedah kepada dos radiasi kecil.

Meningkatkan hasil analisis tidak selalu menunjukkan penyakit. Peningkatan basofil dalam analisis pada wanita dapat menunjukkan jumlah hormon estrogen yang tinggi, yang bermaksud bahawa perubahan kandungan BASO dalam darah bergantung pada fasa kitaran haid.

Granulosit meningkat semasa ovulasi, pada hari-hari pertama kitaran, pada trimester pertama kehamilan.

Basofil alahan

Sebab-sebab peningkatan kandungan basofil dalam darah adalah alahan:

  • jenis segera - berkembang dengan segera, datang dengan kerosakan pada tisu mereka sendiri, yang ditunjukkan oleh kejutan anaphylactic, urtikaria;
  • jenis tertunda - terbentuk dalam 2 hari, dimanifestasikan oleh asma, dermatitis kontak, patologi autoimun.

Peningkatan basofil disebabkan oleh peningkatan kepekatan IgE dalam darah, imunoglobulin utama yang terlibat dalam pembentukan tindak balas alergi terhadap kehadiran antigen. Pada awal reaksi alergi jenis segera - urtikaria, anafilaksis, jumlah BA menurun.

Ini bermaksud bahawa granulosit secara aktif bergerak ke fokus reaksi alergi, sebab itulah kandungan populasi ini dalam aliran darah menurun. Sumsum tulang dengan cepat mengimbangi kekurangan granulosit basofilik, dan pada hari-hari berikutnya terdapat peningkatan kadar BA.

Apabila basofil, eosinofil, IgE meningkat dalam darah, ini menunjukkan pembentukan alergi, tetapi pelanggaran seperti itu lebih sering terjadi pada anak daripada pada orang dewasa.

Pada orang dewasa, alahan dicirikan oleh kursus kronik. Di samping itu, penyakit alahan pada orang dewasa boleh berlaku dalam bentuk apabila, misalnya, dermatitis atopik disertai oleh asma, konjungtivitis alergi atau demam hay.

Peningkatan basofil dengan alahan ditunjukkan oleh sedikit penyimpangan dari norma. Jadi, BA relatif pada dermatitis atopik adalah 1% - 2%, sementara norma pada wanita dan lelaki adalah dari 0% hingga 1%.

Ujian darah eritremia

Kandungan basofil mutlak dalam hasil kajian dalam eritremia, penyakit kronik yang mempengaruhi sumsum tulang dan menyebabkan peningkatan pengeluaran semua jenis sel darah pada orang dewasa, meningkat.

Kebanyakan orang dewasa menderita eritremia. Pada kanak-kanak di bawah umur 5 tahun, eritremia tidak berlaku. Mengenai pembentukan eritremia pada orang dewasa mengatakan:

  • pendarahan jangka panjang selepas pengambilan gigi;
  • sakit kepala, kelemahan;
  • kemerahan hujung jari dengan rasa sakit yang membakar;
  • gatal-gatal pada kulit yang teruk selepas bersentuhan dengan air - selepas mencuci, berenang;
  • manifestasi kulit alahan.

Dalam ujian darah, pada awal eritremia, peningkatan kadar sel darah merah, platelet, dan basofil diperhatikan. Terdapat peningkatan limpa, kemunculan trombophlebitis, pembekuan darah di urat dan arteri anggota badan.

Ketika penyakit itu berkembang, selain basofilia, eritrosit dan trombositosis, platelet besar muncul dalam darah, jumlah neutrofil meningkat, dan leukositosis lebih dari 15 * 10 9 / l.

Pada tahap eritremia yang berkembang, yang lebih sering diperhatikan pada orang dewasa yang sudah tua, terdapat penipisan badan dan sistem hematopoiesis. Pesakit mengalami penurunan basofil, sel darah putih, platelet. Ini bermakna bahawa orang dewasa mengalami peningkatan pendarahan dan peningkatan risiko strok, serangan jantung.

Basofil dalam diagnosis

Granulosit basofilik adalah komponen sistem imun. Dan, apabila basofil jauh lebih tinggi daripada biasa, dan indikatornya 3% atau lebih, ini bermaksud bahawa proses aktif sedang berkembang di dalam badan yang menyebabkan perubahan patologi dalam sistem imun.

Kegagalan fungsi sistem imun pada orang dewasa boleh membicarakan onkologi. Sekiranya peningkatan BA dikaitkan dengan monosit meningkat menjadi 11% dan lebih tinggi, maka perlu diperiksa untuk kanser organ dalaman.

Pada peringkat awal leukemia myeloid, penyakit Hodgkin, peningkatan BASO disertai dengan eosinofil tinggi. Basofil yang meningkat pada wanita boleh disebabkan oleh hipotiroidisme, dan anemia kekurangan zat besi boleh menjadi penyebab umum basofilia darah pada orang dewasa..

Dalam hipotiroidisme, basofil yang tinggi digabungkan dengan penurunan hemoglobin, sel darah merah normal atau sedikit berkurang. Dengan anemia kekurangan zat besi, basofil meningkat, rata-rata tahap sel darah merah (MCV), jumlah hemoglobin dalam sel darah merah (MHC), tahap hemoglobin dan hematokrit rendah dikurangkan.

Leukemia basofilik

Leukemia basofilik adalah penyakit darah ganas yang disertai dengan peningkatan berterusan BASO, serta penampilan bentuk granulosit basofilik yang tidak normal dan tidak matang dalam aliran darah..

Keabnormalan leukosit basofilik dikaitkan dengan mutasi gen, termasuk yang disebabkan oleh pemindahan wilayah 9 kromosom ke kromosom 22 - yang disebut kromosom Philodelphia.

Leukemia basofilik sangat jarang berlaku, mengatakan mengenai pembentukan patologi ini:

  • kenaikan suhu;
  • air pasang;
  • berpeluh
  • malaise;
  • hati yang membesar, limpa kerana pengumpulan sel-sel tumor di organ-organ ini.

Peningkatan kemungkinan leukemia basofilik dibuktikan dengan peningkatan serentak dalam tahap eosinofil dan neutrofil, bersama dengan BA,.

Apa yang perlu dilakukan apabila basofil meningkat

Apabila peningkatan basofil disebabkan oleh penyakit, maka indikator akan kembali normal setelah penyebab penyimpangannya dari norma dihilangkan. Sekiranya penyebab peningkatan hasil ujian adalah anemia kekurangan zat besi, maka ini bermakna anda harus menyemak semula diet, masukkan ke dalamnya:

  • produk yang mengandungi zat besi - hati ayam, makanan laut, soba;
  • vitamin B9 dan B12, tanpanya zat besi tidak diserap.

Rawatan penyakit di mana peningkatan basofil diperhatikan membawa parameter populasi sel darah putih ini kembali normal. Tetapi kadang-kadang basofil meningkat dikesan pada orang yang sihat semasa pemeriksaan perubatan.

Sekiranya wanita mempunyai penyimpangan seperti itu yang disebabkan oleh kontraseptif, dan basofil dalam analisis sedikit meningkat, ini bermaksud bahawa setelah penarikan ubat, penyebab pelanggaran akan hilang dan jumlah darah akan kembali normal..

Apabila penyimpangan dari norma kecil dan hasil analisis berada dalam 2-3%, ini tidak bermakna orang itu sakit. Kandungan granulosit basofilik ini dianggap sebagai varian norma..

Walau bagaimanapun, adalah wajar untuk melakukan pemeriksaan penuh, terutama untuk memperhatikan keadaan sistem gastrointestinal. Penyebab tersembunyi peningkatan darah basofil pada orang dewasa mungkin keradangan kronik saluran pencernaan - kolitis, enterokolitis, ulser peptik perut, usus.

Untuk mengurangkan basofil dalam kes seperti itu, sebagai tambahan kepada rawatan utama, lakukan perubahan dalam diet. Bilangan darah BASO adalah normal pada orang dewasa jika terdapat cukup sayur-sayuran, buah-buahan, produk tenusu, ikan dalam makanan.

Apa yang perlu dilakukan apabila basofil meningkat dan apa maksudnya?

Bahan diterbitkan untuk rujukan, dan bukan preskripsi untuk rawatan! Kami mengesyorkan agar anda menghubungi pakar hematologi anda di kemudahan anda.!

Pengarang bersama: Markovets Natalya Viktorovna, ahli hematologi

Tahap basofil yang tinggi menandakan masalah dalam badan. Sel-sel ini adalah sejenis petunjuk, jadi jika terdapat penyimpangan, anda harus mendapatkan nasihat perubatan dan mengetahui sebab peningkatan jumlahnya.

Kandungan:

Sekiranya hasil ujian darah menunjukkan bahawa basofil meningkat, ada alasan serius untuk dikhawatirkan. Jumlah sel darah ini tidak signifikan, tetapi peranannya untuk tubuh sangat besar. Itulah sebabnya penyimpangan tidak boleh diabaikan..

Basofil di bawah mikroskop

Apa itu basofil?

Untuk memulakan, pertimbangkan jenis sel - basofil. Mereka tergolong dalam kategori leukosit, iaitu sel darah putih. Ini adalah bentuk khas dari granulosit yang dipanggil. Mereka secara tidak langsung mengambil bahagian dalam melindungi tubuh daripada jangkitan dan perengsa..

Jenis leukosit granulosit

Sifat pendidikan dan kadar kandungan

Basofil terbentuk di sumsum tulang, iaitu dalam proses granulositik. Mereka memasuki aliran darah periferal, sehingga tersebar ke seluruh tisu. Di sana mereka memenuhi fungsi mereka, berlama-lama di dalam badan hingga dua belas hari.

Tubuh manusia menghasilkan basofil dalam jumlah yang sedikit. Norma yang berkaitan dengan formula limfositik umum berkisar antara 0,5-1%. Untuk aktiviti yang sihat, jumlah ini cukup banyak, dan sebarang penyimpangan sering menunjukkan proses patologi. Nilai mutlak norma adalah 0.01-0.065 * 10 9 unit per liter darah.

Bentuk leukositKiraan sel darah putih
%nilai mutlak (X 10 9 / l)
Menetralkan neutron1-60.04-0.3
Neutrofil bersegmen47-722.0-5.5
Eosinofil0.5-50.02-0.3
Basofil0-10,0-0,065
Limfosit19-371.2-3.0
Monosit3-110.09-0.6

Jadual: Bilangan basofil dan leukosit lain

Sekiranya basofil dewasa meningkat, keadaan ini disebut basofilia. Fluktuasi sedikit dibenarkan dalam beberapa kategori orang, misalnya, pada wanita, yang berkaitan dengan kitaran haid dan hormon.

Untuk memahami apa basofil dalam ujian darah, anda perlu mempertimbangkan fungsinya dengan lebih terperinci..

Monosit adalah sekumpulan sel, subspesies sel darah putih. Fungsi utama mereka adalah untuk menjaga sistem kekebalan tubuh manusia, mencegah perkembangan jangkitan, dan melawan formasi dan parasit onkologi. Oleh kerana sel-sel ini mempengaruhi limfosit, dengan cara ini mereka memainkan peranan penting dalam keseluruhan sistem hematopoietik. Apakah maksud peningkatan dan penurunan tahap monosit??

Fungsi sel

Basofilia menunjukkan kerosakan pada kawasan tertentu badan, di mana sel-sel yang sesuai bertanggungjawab.

Penting! Basofil tidak terlibat secara langsung dalam mengekalkan imuniti. Peranan aktif dimainkan oleh kumpulan limfosit lain..

Basophils mensintesis bahan seperti serotonin, heparin, histamin, leukotrienes, prostaglandin, iaitu sebatian yang sangat aktif yang boleh mempengaruhi keadaan seseorang ketika menghadapi rangsangan asing.

Fungsi sel jenis ini adalah seperti berikut:

  • penyertaan dalam reaksi alahan;
  • pengenalpastian fokus keradangan dan jangkitan;
  • memprovokasi pengecutan otot licin, mempercepat aliran darah;
  • menyumbang kepada pembentukan kapilari baru;
  • fagositosis;
  • mengatur pembekuan darah.

Sekiranya basofil dalam darah orang dewasa meningkat, ini bermaksud bahawa dalam satu atau beberapa arah terdapat keperluan untuk meningkatkan jumlah sel ini sehubungan dengan pelanggaran kehidupan normal.

Fungsi utama basofil

Penting! Tugas utama adalah mengenali dan bertindak balas terhadap alergen. Dalam kes ini, tindak balas dapat berlangsung dengan cepat dalam bentuk kejutan anaphylactic, apabila hanya basofil yang mengambil bahagian. Apabila limfosit melekat, alergi jenis tertunda berlaku, kurang berbahaya bagi manusia.

Gejala dan penyebab peningkatan

Sukar untuk mengasingkan gejala tertentu dari fakta bahawa basofil dalam darah meningkat. Semuanya bergantung pada alasan yang menimbulkan penyimpangan. Secara umum, keadaan berikut dapat diperhatikan:

  • kelemahan;
  • sedikit kenaikan suhu;
  • ruam kulit, gatal-gatal, kemerahan;
  • batuk;
  • laserasi, bengkak;
  • sakit sendi
  • pelanggaran najis;
  • perubahan berat badan secara spontan;
  • limpa yang diperbesar;
  • masalah hati.

Lihat juga artikel mengapa limfosit dewasa dapat diturunkan di laman web kami..

Gejala alahan mungkin menunjukkan basofilia.

Apabila tahap basofil meningkat di atas norma, tanda-tanda patologi tertentu membuat mereka merasa. Jarang sekali, tidak ada yang menunjukkan turun naik. Ketiadaan gejala boleh dikaitkan dengan perubahan dalam tubuh wanita (haid, ovulasi, kehamilan).

Juga tidak jarang bahawa neutrofil tersegmentasi meningkat dalam darah. Dalam kes ini, anda harus membiasakan diri dengan penyebab patologi ini dengan lebih terperinci..

Pada wanita hamil, basofilia sedikit adalah kebiasaan.

Penyebab utama basofilia adalah seperti berikut:

  • reaksi terhadap alergen;
  • sinusitis kronik;
  • helminthiasis;
  • peringkat awal penyakit berjangkit;
  • kehabisan imuniti;
  • penyakit sistem hematopoietik;
  • anemia;
  • Limfoma Hodgkin;
  • disfungsi tiroid, diabetes;
  • hepatitis;
  • limpa terpencil;
  • onkologi paru;
  • penyakit gastrousus kronik;
  • menjalankan terapi radiasi;
  • ubat hormon.

Untuk menjelaskan gambaran yang tepat dan penyebab pelanggaran, perlu melakukan ujian darah terperinci, dan juga melakukan sejumlah kajian tambahan. Ini benar terutamanya bagi pesakit yang disyaki patologi serius..

Penyelesaian masalah

Bilangan basofil dapat dikembalikan ke normal hanya dengan melakukan rawatan penyakit yang berkualiti tinggi yang mendasari, yang menyebabkan peningkatannya. Hanya selepas penghapusan rangsangan, perubahan positif mungkin berlaku..

Sekiranya kita bercakap mengenai alahan, untuk mengetahui dengan tepat bahan mana yang menyebabkan reaksi yang tidak diingini, ujian pengaktifan basofil dilakukan. Untuk ini, sel yang diekstrak dari darah pesakit digunakan. Kaedah in vitro digunakan agar tidak membahayakan kesihatan seseorang dan tidak menyebabkan dia tidak selesa semasa percubaan.

Catatan: reaksi badan terhadap bahan yang digunakan membolehkan anda menentukan sumber alergen yang berpotensi tidak diketahui sebelumnya. Ujian sedemikian sangat relevan dengan adanya dermatitis atopik..

Untuk menormalkan basofil dalam darah ketika meningkat, sebahagian mungkin dilakukan dengan cara berikut:

  • berhenti menggunakan ubat-ubatan yang boleh memprovokasi peningkatan sintesis sel-sel ini;
  • memperkaya menu dengan produk yang mengandungi besi;
  • menghilangkan kekurangan vitamin B12.

Disarankan Kekurangan Vitamin B12 dan Zat Besi

Sekiranya terdapat basofilia, perlu diperiksa dengan doktor sebab perkembangannya dan mengambil langkah-langkah untuk menghilangkannya. Walaupun tidak banyak sel-sel ini di dalam tubuh manusia seperti limfosit lain, peningkatan kepekatannya bahkan tidak sedikit pun boleh memberi kesan negatif kepada kesihatan, dan kadang-kadang bahkan mengancam nyawa, seperti dalam reaksi alergi yang cepat.

Apa yang harus dilakukan jika basofil meningkat dan bahaya apa yang melebihi kelebihan norma penunjuk ini

Basofil adalah salah satu jenis sel darah putih. Sel-sel darah ini adalah salah satu komponen sistem kekebalan tubuh, dan juga menandakan berlakunya proses keradangan di dalam badan, ketidakseimbangan hormon dan adanya reaksi alergi. Sekiranya darah mengandungi kandungan basofil yang tinggi, apakah maksudnya? Lebih kerap, basofil meningkat pada orang dewasa. Pada wanita semasa kehamilan dan pada awal fasa haid, peningkatan hingga 60% dari nilai atas norma tidak dianggap sebagai manifestasi patologi. Badan basofilik ditentukan menggunakan ujian darah umum. Bergantung pada kaedah penyelidikan, 2 nilai dibezakan.

  1. Penunjuk makro - kandungan mutlak basofil dalam darah adalah normal 0,01-0,065X10⁹ dari segi 1 liter darah.
  2. Pemeriksaan mikroskopik, sebagai peratusan sel darah lain. Norma - 0.5-1% dalam cecair ujian.

Di kebanyakan klinik, hasilnya ditunjukkan dalam petunjuk makro. Sekiranya kandungan mutlak 0.2X10 (3 kali lebih tinggi daripada biasa) - maka basofil meningkat.

Mengapa badan basofilik meningkat?

Basofil dalam darah meningkat pada orang dewasa mungkin kerana sebab-sebab berikut.

  1. Keradangan, terutamanya dengan artritis reumatoid. Juga ESR dan leukosit meningkat.
  2. Dengan penyakit autoimun. Dengan basofil dan ESR yang tinggi, sel darah putih normal atau rendah.
  3. Dengan penyakit imun - rubella, cacar air, HIV. Leukosit rendah, ESR dalam julat normal.
  4. Kekurangan besi. Hemoglobin juga rendah.
  5. Helminthiasis - eosinofil tinggi. Sekiranya helminths atau produk aktiviti pentingnya merosakkan sel hati - sel darah merah tinggi dan AST di atas 25 semasa analisis biokimia; mukosa gastrousus - batang meningkat tidak lebih dari 10.
  6. Penyakit Crohn, ulser gastrousus - ESR meningkat kepada 12-15, melekat di atas 15; dengan kolitis spastik - ESR ke atas 18.
  7. Alergi - mungkin dengan petunjuk lain yang normal. Dan jika banyak histamin dilepaskan - ESR 20 dan lebih banyak.
  8. Diabetes - pada latar belakang gula tinggi. Di banyak klinik moden, ujian darah umum dan ujian gula dilakukan sebagai sebahagian daripada satu sampel bahan.
  9. Dengan penyakit onkologi, leukosit, sel darah merah meningkat, ada platelet, hemoglobin turun dengan mendadak.
  10. Sekiranya basofilia timbul kerana mengambil ubat - petunjuk lain mungkin normal, pemeriksaan tambahan perlu dilakukan.
  11. Pembesaran tiroid - sebagai tambahan, analisis biokimia untuk iodin, histamin.
  12. Dengan limpa yang membesar atau setelah dikeluarkan - dengan latar belakang sel darah merah rendah.

Basofil pada wanita

Penyebab khusus basofilia pada wanita terutamanya berkaitan dengan ketidakseimbangan hormon..

  1. Semasa mengandung kerana pembebasan progesteron yang kuat.
  2. Semasa dorongan seks - tahap estrogen meningkat.
  3. Semasa kejutan emosi, kandungan basofil dalam darah boleh meningkat dan rendah. Untuk memastikan bahawa tidak ada patologi, perlu melakukan ujian darah umum selama 3-5 hari beberapa kali sehari.
  4. Sekiranya hormon wanita menurun basofil juga boleh tinggi - tubuh menganggap kekurangan hormon sebagai alergi.

Penting! Tahap basofil yang meningkat menunjukkan tahap awal karsinoma, penyakit prostat dan ovari, sementara kaedah diagnostik lain belum dapat mengesan data patologi.

Tanda-tanda Basofilia

Basofilia adalah penyakit kompleks, yang terdiri dalam manifestasi reaksi pelindung tubuh terhadap rangsangan luaran atau dalaman. Basofilia didiagnosis dengan adanya peningkatan kandungan basofil dalam darah sekurang-kurangnya 3 hari, jika analisis dilakukan 3 atau lebih kali sehari dan tidak ada penyakit bersamaan di mana basofil semestinya meningkat.

Dengan penyakit bersamaan, gejala patologi muncul. Sekiranya tidak ada, gejala basofilia muncul jika kepekatan badan basofilik dalam plasma darah adalah 3 atau lebih kali lebih tinggi daripada norma atas.

  1. Ruam - reaksi alergi pelindung, jerawat disertai dengan kemerahan atau keradangan.
  2. Gatal - sentiasa mengubah tempat penyetempatan, dengan intensiti yang berbeza-beza, mungkin disertai oleh suhu subfebril.
  3. Mulut kering akibat kekurangan zat besi.
  4. Pening, pingsan jangka pendek adalah mungkin. Dengan gejala ini, hemoglobin tidak melebihi 50.
  5. Sekiranya limpa dikeluarkan - berpeluh meningkat, pembekuan darah rendah, keradangan yang kerap tanpa patologi lain.
  6. Kerapuhan kuku, keguguran rambut, pendarahan yang kerap sekiranya ketiadaan vitamin B12.

Rawatan

Basofil tidak dinormalisasi secara khusus. Penunjuk ini kembali normal setelah menghapuskan penyebabnya. Sekiranya diabetes melitus, proses keradangan reaktif yang diprovokasi oleh arthritis, kekurangan limpa, hipofungsi atau atrofi kelenjar tiroid, kehamilan atau atas sebab lain yang berkaitan dengan disfungsi hormon pada wanita, penunjuk akan normal hanya dengan penurunan buatan kandungan basofilik, dan ini tidak dianjurkan.

Sekiranya tidak ada patologi, penunjuk dinormalisasi seperti berikut:

  1. Pengayaan badan dengan zat besi: ubat - Actovegin, hematogen; makanan - makanan laut atau hati (daging lembu dan ayam, sedikit sebanyak daging babi); cadangan tambahan - berjalan di udara segar sekurang-kurangnya 2-3 jam sehari.
  2. Alahan: ubat - suprastin, tavegil; diet - lebih banyak makanan yang dibakar dan kurang lemak sayuran; cadangan - elakkan penyejukan berlebihan dan perubahan suhu secara tiba-tiba.
  3. Kekurangan vitamin B12 adalah pengambilan kompleks vitamin, dan makan lebih banyak telur, produk tenusu, produk ragi.

Penting! Basofil tidak selalu normal setelah menjalani terapi tertentu. Hemoglobin meningkat lebih cepat dan sel darah putih menormalkan. Dengan normalisasi petunjuk ini, anda perlu meneruskan terapi sehingga normalisasi basofil - kira-kira seminggu.

Apa yang perlu dilakukan apabila basofil meningkat dan apa maksudnya?

Tubuh setiap orang secara semula jadi menghasilkan beberapa jenis sel darah putih (sel darah putih terbentuk di sumsum tulang, dari mana mereka memasuki pelbagai organ melalui sistem peredaran darah).

Kita memerlukan sel darah putih agar kita mengalahkan sihat, mereka memusnahkan pelbagai agen berjangkit, virus, bakteria, parasit dan jangkitan kulat yang menyerang tubuh.

Terdapat 5 jenis sel darah putih (neutrofil, eosinofil, limfosit, monosit, basofil).

Basofil adalah salah satu jenis sel darah putih. Mereka adalah bahagian dari sistem imun dan berperanan melindungi tubuh..

Sekiranya basofil meningkat pada orang dewasa, ini menunjukkan masalah tiroid, jenis kanser darah tertentu (leukemia, leukemia), pelbagai proses keradangan dan banyak lagi.

Perbezaan yang tidak normal dalam jumlah kumpulan kecil leukosit ini mempunyai banyak sebab, dari "tidak penting" hingga "biasanya membawa maut." Apa maksudnya, pencarian penyebab sebenar dilakukan dengan kaedah pengecualian atau pengesahan setiap kemungkinan - dengan kata lain, diagnosis.

Kandungan:

  1. Apa itu basofil?
  2. Sifat pendidikan dan kadar kandungan
  3. Fungsi sel
  • Gejala dan penyebab peningkatan
  • Penyelesaian masalah

    ← Apa yang perlu dilakukan dengan peningkatan kadar bilirubin semasa kehamilan?

    Bilirubin total rendah dalam darah: sebab menurunkan penunjuk →

    Sekiranya hasil ujian darah menunjukkan bahawa basofil meningkat, ada alasan serius untuk dikhawatirkan. Jumlah sel darah ini tidak signifikan, tetapi peranannya untuk tubuh sangat besar. Itulah sebabnya penyimpangan tidak boleh diabaikan..

    Basofil di bawah mikroskop

    Pencegahan dan prognosis

    Dengan latar belakang fakta bahawa basofil muncul di dalam darah lelaki, wanita dan kanak-kanak sekiranya berlaku patologi, pertama sekali adalah wajar untuk mencegah kejadiannya. Untuk melakukan ini, beberapa kali dalam setahun untuk menjalani pemeriksaan makmal dan instrumental lengkap di institusi perubatan dengan lawatan wajib ke semua klinik.

    Sebagai cadangan pencegahan tambahan adalah:

    • penolakan sepenuhnya terhadap tabiat buruk;
    • mengekalkan ukuran gaya hidup aktif;
    • diet sihat dan seimbang;
    • mengelakkan situasi tertekan;
    • mengambil ubat dengan ketat seperti yang ditetapkan oleh doktor anda.

    Penyimpangan basofil dari norma itu sendiri tidak berbahaya dan jarang berlaku. Namun, perlu dipertimbangkan faktor-faktor yang menyebabkan pelanggaran tersebut, kerana setiap penyakit yang mendasari mempunyai banyak akibat.

    Apa itu basofil?

    Untuk memulakan, pertimbangkan jenis sel - basofil. Mereka tergolong dalam kategori leukosit, iaitu sel darah putih. Ini adalah bentuk khas dari granulosit yang dipanggil. Mereka secara tidak langsung mengambil bahagian dalam melindungi tubuh daripada jangkitan dan perengsa..


    Jenis leukosit granulosit

    Sifat pendidikan dan kadar kandungan

    Basofil terbentuk di sumsum tulang, iaitu dalam proses granulositik. Mereka memasuki aliran darah periferal, sehingga tersebar ke seluruh tisu. Di sana mereka memenuhi fungsi mereka, berlama-lama di dalam badan hingga dua belas hari.

    Tubuh manusia menghasilkan basofil dalam jumlah yang sedikit. Norma yang berkaitan dengan formula limfositik umum berkisar antara 0,5-1%. Untuk aktiviti yang sihat, jumlah ini cukup banyak, dan sebarang penyimpangan sering menunjukkan proses patologi. Nilai mutlak norma adalah 0.01-0.065 * 109 unit per liter darah.

    Bentuk leukositKiraan sel darah putih
    %nilai mutlak (X 109 / l)
    Menetralkan neutron1-60.04-0.3
    Neutrofil bersegmen47-722.0-5.5
    Eosinofil0.5-50.02-0.3
    Basofil0-10,0-0,065
    Limfosit19-371.2-3.0
    Monosit3-110.09-0.6

    Jadual: Bilangan basofil dan leukosit lain

    Sekiranya basofil dewasa meningkat, keadaan ini disebut basofilia. Fluktuasi sedikit dibenarkan dalam beberapa kategori orang, misalnya, pada wanita, yang berkaitan dengan kitaran haid dan hormon.

    Untuk memahami apa basofil dalam ujian darah, anda perlu mempertimbangkan fungsinya dengan lebih terperinci..

    Kami mengesyorkan untuk mempelajari topik ini juga:

    Penyebab peningkatan dan penurunan monosit dalam darah orang dewasa

    Fungsi sel

    Basofilia menunjukkan kerosakan pada kawasan tertentu badan, di mana sel-sel yang sesuai bertanggungjawab.

    Penting! Basofil tidak terlibat secara langsung dalam mengekalkan imuniti. Peranan aktif dimainkan oleh kumpulan limfosit lain..

    Basophils mensintesis bahan seperti serotonin, heparin, histamin, leukotrienes, prostaglandin, iaitu sebatian yang sangat aktif yang boleh mempengaruhi keadaan seseorang ketika menghadapi rangsangan asing.

    Fungsi sel jenis ini adalah seperti berikut:

    • penyertaan dalam reaksi alahan;
    • pengenalpastian fokus keradangan dan jangkitan;
    • memprovokasi pengecutan otot licin, mempercepat aliran darah;
    • menyumbang kepada pembentukan kapilari baru;
    • fagositosis;
    • mengatur pembekuan darah.

    Sekiranya basofil dalam darah orang dewasa meningkat, ini bermaksud bahawa dalam satu atau beberapa arah terdapat keperluan untuk meningkatkan jumlah sel ini sehubungan dengan pelanggaran kehidupan normal.


    Fungsi utama basofil

    Penting! Tugas utama adalah mengenali dan bertindak balas terhadap alergen. Dalam kes ini, tindak balas dapat berlangsung dengan cepat dalam bentuk kejutan anaphylactic, apabila hanya basofil yang mengambil bahagian. Apabila limfosit melekat, alergi jenis tertunda berlaku, kurang berbahaya bagi manusia.

    Ciri dan fungsi asas basofil

    Basofil adalah subspesies granulosit, bersama dengan sel darah seperti neutrofil dan eosinofil, dan tergolong dalam jenis leukosit, yang juga termasuk limfosit dan monosit. Granulosit basofilik mempunyai nukleus berbentuk S, yang agak sukar dilihat walaupun pada mikroskop yang kuat kerana butiran histamin dan mediator alergi lain yang tumpang tindih dengan sitoplasma.

    Sel-sel ini adalah yang terbesar dari semua granulosit. Mereka mengandungi sebilangan besar pengantara proses alergi dan keradangan: histamin, prostaglandin, serotonin, leukotrienes, dll. Basofil berfungsi sebagai perantara dalam pembentukan reaksi alergi dari jenis terdekat (kejutan anaphylactic).

    Berkat sel darah ini, racun tersekat, yang menghalang penyebarannya ke seluruh badan. Sebagai tambahan, basofil bertanggungjawab untuk mengatur pembekuan oleh heparin. Di permukaan mereka, mereka membawa imunoglobulin E, dan mampu melakukan lisis sel (pembubaran) atau degranulasi (penolakan butiran) apabila bersentuhan dengan alergen.

    Setelah pembubaran granulosit basofilik, banyak bahan aktif biologi di atas dilepaskan. Ini membentuk manifestasi alahan dan proses keradangan yang disebabkan oleh alergen. Basofil mampu menyerap zarah pepejal (fagositosis), tetapi fungsi ini tidak berlaku pada asas dan bahkan semula jadi.

    Tugas utama sel-sel ini adalah degranulasi cepat, menyebabkan peningkatan bekalan darah, kebolehtelapan vaskular, serta kemasukan cairan dan granulosit lain. Maksudnya, tujuan utama basofil adalah untuk menarik sel-sel spesies lain ke sumber keradangan.

    Rujukan! Dengan reaksi keradangan yang berpanjangan (lebih dari 3 hari) di sumsum tulang, pengeluaran sel darah baru subspesies ini meningkat, menyebabkan basofilositosis atau basofilia (peningkatan basofil).


    Maklumat ringkas mengenai fungsi granulosit basofilik

    Gejala dan penyebab peningkatan

    Sukar untuk mengasingkan gejala tertentu dari fakta bahawa basofil dalam darah meningkat. Semuanya bergantung pada alasan yang menimbulkan penyimpangan. Secara umum, keadaan berikut dapat diperhatikan:

    • kelemahan;
    • sedikit kenaikan suhu;
    • ruam kulit, gatal-gatal, kemerahan;
    • batuk;
    • laserasi, bengkak;
    • sakit sendi
    • pelanggaran najis;
    • perubahan berat badan secara spontan;
    • limpa yang diperbesar;
    • masalah hati.

    Lihat juga artikel mengapa limfosit dewasa dapat diturunkan di laman web kami..


    Gejala alahan mungkin menunjukkan basofilia.

    Apabila tahap basofil meningkat di atas norma, tanda-tanda patologi tertentu membuat mereka merasa. Jarang sekali, tidak ada yang menunjukkan turun naik. Ketiadaan gejala boleh dikaitkan dengan perubahan dalam tubuh wanita (haid, ovulasi, kehamilan).

    Juga tidak jarang bahawa neutrofil tersegmentasi meningkat dalam darah. Dalam kes ini, anda harus membiasakan diri dengan penyebab patologi ini dengan lebih terperinci..


    Pada wanita hamil, basofilia sedikit adalah kebiasaan.

    Penyebab utama basofilia adalah seperti berikut:

    • reaksi terhadap alergen;
    • sinusitis kronik;
    • helminthiasis;
    • peringkat awal penyakit berjangkit;
    • kehabisan imuniti;
    • penyakit sistem hematopoietik;
    • anemia;
    • Limfoma Hodgkin;
    • disfungsi tiroid, diabetes;
    • hepatitis;
    • limpa terpencil;
    • onkologi paru;
    • penyakit gastrousus kronik;
    • menjalankan terapi radiasi;
    • ubat hormon.

    Untuk menjelaskan gambaran yang tepat dan penyebab pelanggaran, perlu melakukan ujian darah terperinci, dan juga melakukan sejumlah kajian tambahan. Ini benar terutamanya bagi pesakit yang disyaki patologi serius..

    Punca Peningkatan Tahap Basofil pada Orang Dewasa?

    Sebab-sebab berikut boleh mencetuskan peningkatan basofil dalam darah:

    Hipertiroidisme: penyakit di mana pengeluaran hormon tiroid terlalu rendah.

    Sekiranya tahap hormon tiroid rendah, ini akan melambatkan fungsi badan anda..

    • Bengkak muka;
    • Suara yang teruk;
    • Kerapuhan rambut;
    • Kulit kasar;
    • Peningkatan berat badan;
    • Sembelit
    • Ketidakselesaan kerana penurunan suhu badan.

    Gangguan myeloproliferative: proses di mana badan mempunyai lebihan sel darah putih, sel darah merah, atau platelet yang terbentuk di sumsum tulang (organ sistem hematopoietik). Gangguan ini jarang berkembang menjadi leukemia..

    Leukemia - penyakit onkologi darah dan organ pembentuk darah kerana fakta bahawa sel sumsum tulang (sel darah merah, platelet) bermutasi.

    Jenis utama gangguan myeloproliferative termasuk:

    • Polycythemia Rabra Vera (PRV): Ini adalah gangguan darah yang menyebabkan pengeluaran sel darah merah berlebihan. Gejala termasuk keletihan, kelemahan, dan kekurangan udara..
    • Myelofibrosis: Gangguan yang berlaku apabila tisu penghubung berserat menggantikan sel-sel hematopoietik di sumsum tulang dan menyebabkan anemia, limpa yang membesar, dan bentuk sel darah merah yang tidak biasa. Gejala termasuk keletihan, pendarahan berterusan, demam, dan sakit tulang..
    • Thrombocythemia: Gangguan ini menyebabkan pengeluaran platelet yang berlebihan, yang menyebabkan pembekuan darah atau, lebih jarang, pendarahan berterusan. Gejala termasuk rasa terbakar, kemerahan, dan kesemutan di lengan dan kaki. Anda juga mungkin mempunyai hujung jari yang sejuk..

    Penyelesaian masalah

    Bilangan basofil dapat dikembalikan ke normal hanya dengan melakukan rawatan penyakit yang berkualiti tinggi yang mendasari, yang menyebabkan peningkatannya. Hanya selepas penghapusan rangsangan, perubahan positif mungkin berlaku..

    Sekiranya kita bercakap mengenai alahan, untuk mengetahui dengan tepat bahan mana yang menyebabkan reaksi yang tidak diingini, ujian pengaktifan basofil dilakukan. Untuk ini, sel yang diekstrak dari darah pesakit digunakan. Kaedah in vitro digunakan agar tidak membahayakan kesihatan seseorang dan tidak menyebabkan dia tidak selesa semasa percubaan.

    Catatan: reaksi badan terhadap bahan yang digunakan membolehkan anda menentukan sumber alergen yang berpotensi tidak diketahui sebelumnya. Ujian sedemikian sangat relevan dengan adanya dermatitis atopik..

    Untuk menormalkan basofil dalam darah ketika meningkat, sebahagian mungkin dilakukan dengan cara berikut:

    • berhenti menggunakan ubat-ubatan yang boleh memprovokasi peningkatan sintesis sel-sel ini;
    • memperkaya menu dengan produk yang mengandungi besi;
    • menghilangkan kekurangan vitamin B12.


    Disarankan Kekurangan Vitamin B12 dan Zat Besi

    Sekiranya terdapat basofilia, perlu diperiksa dengan doktor sebab perkembangannya dan mengambil langkah-langkah untuk menghilangkannya. Walaupun tidak banyak sel-sel ini di dalam tubuh manusia seperti limfosit lain, peningkatan kepekatannya bahkan tidak sedikit pun boleh memberi kesan negatif kepada kesihatan, dan kadang-kadang bahkan mengancam nyawa, seperti dalam reaksi alergi yang cepat.

    ← Apa yang perlu dilakukan dengan peningkatan kadar bilirubin semasa kehamilan?

    Bilirubin total rendah dalam darah: sebab menurunkan penunjuk →

    Kami mengesyorkan mempelajari bahan yang serupa:

    1. 1. Sebab dan bahaya peningkatan basofil pada kanak-kanak
    2. 2. Tahap basofil pada orang dewasa telah menurun: bagaimana merawat basofilia
    3. 3. Penyebab peningkatan atau penurunan neutrofil dalam ujian darah pada kanak-kanak?
    4. 4. Fungsi dan kemungkinan penyebab patologi neutrofil tersegmentasi
    5. 5. Apa yang ditunjukkan oleh tahap neutrofil yang tinggi dan berbahaya??
    6. 6. Apa maksud peningkatan eosinofil dalam ujian darah pada orang dewasa?
    7. 7. Pemakanan yang betul dengan kadar bilirubin yang tinggi dalam darah

    Simptomologi

    Oleh kerana peningkatan sel-sel ini dalam darah bukanlah penyakit yang terpisah, tetapi reaksi tubuh terhadap rangsangan tertentu, tidak ada gambaran klinikal yang spesifik. Gejala akan bergantung kepada punca dan mungkin termasuk yang berikut:

    • gangguan saluran gastrousus: loya dan muntah selepas makan, gangguan dyspeptik, cirit-birit dan sembelit, sakit perut;
    • sakit kepala;
    • pening;
    • kelemahan, malaise yang semakin meningkat;
    • pucat kulit;
    • ruam pada kulit, yang mungkin disertai dengan gatal-gatal dan kemerahan;
    • rhinitis;
    • peningkatan lakrimasi.

    Gambaran klinikal yang serupa boleh menjadi manifestasi bukan sahaja peningkatan jumlah basofil, tetapi juga penyakit lain. Hanya doktor yang dapat menafsirkan gejala dengan betul.

    Cadangan sebelum prosedur

    • 8-12 jam sebelum prosedur, makan terakhir diambil, dan 2-4 jam - air;
    • Sehari sebelum analisis, pesakit harus meninggalkan latihan sukan, hubungan seksual (tekanan untuk badan), mengangkat berat badan dan situasi tekanan fizikal dan psikologi yang lain. Anda juga harus mengecualikan dari makanan pedas, makanan berlemak, makanan olahan dan makanan ringan (kerepek, keropok, dll.), Minuman beralkohol dan tonik (tenaga, kopi kuat, dll.);
    • Sejurus sebelum pendermaan darah, pesakit memberitahu doktor mengenai pengambilan ubat dan kursus terapi ubat yang baru selesai.
    • 1. Karasuyama H. ​​Basophils telah muncul sebagai pemain utama dalam kekebalan. - Pendapat Semasa dalam Imunologi. Jilid 31 Dis 2019.
    • 2. Data dari Invitro Lab.
    • 3. Pangkalan Data Makmal Helix.
    • 4. L.A. Danilova, MD, prof. Analisis darah, air kencing dan cecair biologi seseorang pada pelbagai tempoh usia, - SpecLit, 2019.
    • 5. A.A. Kishkun, MD, prof. Garis panduan kaedah diagnostik makmal, - GEOTAR-Media, 2007.
    • 6. H. Naushad, MD. Kiraan Leukosit (WBC). - Medscape, Sep, 2015.
    • 7. Karasuyama H. ​​Peranan yang baru dihargai untuk basofil dalam alergi dan imuniti pelindung. - Alergi, Sep, 2011.

    Maklumat am

    Basofil adalah granulosit yang merebak di darah periferal. Mereka dihasilkan oleh sumsum tulang dan dibuang ke dalam serum, selepas itu mereka menetap di tisu. Kitaran hidup basofil adalah sekitar 7-12 hari.

    Apabila proses keradangan berlaku, basofil dan badan putih lain dihantar ke fokus. Dalam tisu, basofil berubah menjadi sel mast. Mereka (sel mast) bertanggungjawab untuk penghasilan histamin (memerangi reaksi alergi), serotonin (serotonin basofil mengaktifkan platelet, meningkatkan kebolehtelapan dinding pembuluh kecil dan mengembang lumen mereka) dan heparin (bahan yang menurunkan pembekuan darah). Basofil juga mengandungi prostaglandin, yang bersama dengan histamin mengikat rangsangan (alergen) dan meneutralkannya. Pada ketika ini, pesakit mencatat perkembangan proses keradangan (demam, demam, kelemahan, pembengkakan tisu, dll.). Semua ini adalah reaksi terhadap peningkatan aliran darah dan peningkatan kebolehtelapan saluran darah, yang mana basofil bertanggungjawab.

    Tujuan utama basofil adalah untuk mengambil bahagian dalam reaksi hipersensitiviti dari jenis yang segera dan, lebih jarang, yang tertangguh. Mereka adalah salah satu yang pertama di tempat peradangan dan, seperti yang ada, memanggil sel darah lain untuk melawan agen asing. Proses ini disebut chemotaxis dan merupakan salah satu fungsi sistem imun manusia. Sekiranya proses keradangan berterusan selama lebih dari 3 hari, sumsum tulang mula menghasilkan lebih banyak basofil. Keadaan ini disebut basofilositosis dalam perubatan..

    Basofil mempengaruhi pembekuan darah dengan bantuan heparin semula jadi, meningkatkan kebolehtelapan kapilari, mendorong pembentukan saluran darah baru, dan merangsang pengecutan tisu otot licin..

    Fungsi penting basofil juga perlindungan terhadap jangkitan oleh parasit, termasuk kutu dan cacing 1.

    Rawatan

    Basofil tidak dinormalisasi secara khusus. Penunjuk ini kembali normal setelah menghapuskan penyebabnya. Sekiranya diabetes melitus, proses keradangan reaktif yang diprovokasi oleh arthritis, kekurangan limpa, hipofungsi atau atrofi kelenjar tiroid, kehamilan atau atas sebab lain yang berkaitan dengan disfungsi hormon pada wanita, penunjuk akan normal hanya dengan penurunan buatan kandungan basofilik, dan ini tidak dianjurkan.

    Sekiranya tidak ada patologi, penunjuk dinormalisasi seperti berikut:

    1. Pengayaan badan dengan zat besi: ubat - Actovegin, hematogen; makanan - makanan laut atau hati (daging lembu dan ayam, sedikit sebanyak daging babi); cadangan tambahan - berjalan di udara segar sekurang-kurangnya 2-3 jam sehari.
    2. Alahan: ubat - suprastin, tavegil; diet - lebih banyak makanan yang dibakar dan kurang lemak sayuran; cadangan - elakkan penyejukan berlebihan dan perubahan suhu secara tiba-tiba.
    3. Kekurangan vitamin B12 adalah pengambilan kompleks vitamin, dan makan lebih banyak telur, produk tenusu, produk ragi.

    Penting! Basofil tidak selalu normal setelah menjalani terapi tertentu. Hemoglobin meningkat lebih cepat dan sel darah putih menormalkan. Dengan normalisasi petunjuk ini, anda perlu meneruskan terapi sehingga normalisasi basofil - kira-kira seminggu.

    Basofil adalah sejenis sel darah putih (sel darah putih), yang, bersama dengan neutrofil dan eosinofil, terbentuk dalam pertumbuhan sumsum tulang granulosit. Dari sana, basofil memasuki aliran darah periferal selama beberapa jam, setelah itu mereka berpindah ke tisu, di mana ia berfungsi selama 10-12 hari. Ciri khas basofil adalah kehadiran nukleus besar, yang terdiri daripada lobus, dan banyak butiran di sitoplasma. Sel-sel ini mengandungi sejumlah besar prostaglandin, leukotrienes, serotonin dan histamin..

    Kandungan Mutlak Meningkat - Apa Artinya??

    Peningkatan lebih dari 0.2 * 109 / l disebut basofilia..

    Keadaan ini boleh dicetuskan oleh penggunaan ubat antitiroid (semasa rawatan patologi tiroid) dan hormon berdasarkan estrogen.

    Pada lelaki dan wanita

    Sebab-sebab lain dari peningkatan basofil:

    • patologi kronik saluran pencernaan - enterocolitis, kolitis ulseratif, gastritis, ulser gastrik dan 12 ulser duodenum;
    • proses keradangan akut di hati;
    • patologi sistem peredaran darah - bentuk kronik leukemia myeloid, leukemia akut, polisitemia, hemofilia, limfogranulomatosis, kekurangan zat besi dan anemia hemolitik;
    • alahan - reaksi individu terhadap perengsa;
    • peringkat awal pengampunan penyakit berjangkit;
    • hipotiroidisme;
    • diabetes;
    • Penyakit Hodgkin;
    • proses onkologi;
    • pendedahan kepada dos sinaran kecil.

    Basofilia juga diperhatikan pada pesakit dengan limpa yang dikeluarkan..

    Pada wanita, basofil meningkat sebelum permulaan proses ovulasi, semasa pendarahan haid - ini disebabkan oleh peningkatan kepekatan estrogen.

    Kehamilan adalah sebab lain untuk peningkatan basofil dalam seks yang adil. Dalam kes ini, basofilia benar-benar normal dan seharusnya tidak menjadi perhatian..

    Penting! Untuk membuat diagnosis yang tepat, pesakit, sebelum memberikan darah untuk analisis basofilik, mesti memberi amaran kepada doktor mengenai pengambilan ubat tertentu.

    Apa maksudnya jika indikator tersebut lebih tinggi daripada biasa pada kanak-kanak?

    Penyebab peningkatan basofil pada kanak-kanak pada dasarnya sama seperti pada orang dewasa. Tetapi ada beberapa nuansa. Pada bayi baru lahir, tahapnya meningkat dan norma adalah 0,75%. Ini disebabkan oleh fakta bahawa tubuh bayi hanya berkembang, dan oleh itu memerlukan perlindungan tambahan. Menjelang 2 tahun, kadarnya akan menurun.

    Norma dan penyimpangan daripadanya

    Indikator kuantitatif sel ditunjukkan dan diukur oleh doktor sebagai peratusan dari jumlah kepekatan leukosit. Lebih jarang, nilai mutlak ditunjukkan dalam bentuk perubatan untuk ujian darah klinikal umum.

    Norma basofil dalam bentuk OBK ditunjukkan oleh beberapa perkara:

    • BA% adalah nilai relatif komponen darah tersebut, yang boleh berbeza-beza antara 0,5 hingga 1%;
    • VA adalah kandungan basofil mutlak: dalam kes sedemikian, jumlahnya dinyatakan dalam nilai 0,01-0,065x10 9 g / l.

    Ciri-ciri

    Darah terdiri daripada plasma dan tiga kumpulan sel. Masing-masing menjalankan fungsinya. Tugas sel darah putih adalah untuk menghasilkan isyarat untuk menentukan lokasi agen asing.

    Basofil adalah salah satu kumpulan kecil sel darah putih. Jumlah mereka adalah 0.5-1% dari jumlah keseluruhan. Pecahan kecil seperti itu menimbulkan kesukaran untuk mengesan sel-sel ini dalam darah. Diameter mereka kira-kira 10-15 mikron.

    Sel-sel ini terbentuk di kawasan granulosit sumsum tulang. Dari sana, mereka memasuki aliran darah dan beredar di sana selama beberapa jam. "Destinasi" seterusnya adalah kain. Jangka hayat sel sedemikian adalah 8-12 hari.

    Sel-sel ini terdiri daripada:

    Pembentukan sel darah.

    • leukotriena;
    • serotonin;
    • prostaglandin;
    • histamin;
    • heparin.

    Keseluruhan senjata ini membantu leukosit ini bertindak balas terhadap pelbagai jenis patogen..

    Diagnosis penyakit

    Untuk mendapatkan gambaran lengkap mengenai keadaan kesihatan manusia, pertama sekali perlu menjalani ujian darah biokimia, kajian sedemikian mungkin menunjukkan sebab mengapa eosinofil meningkat. Selanjutnya, menurut hasilnya, perlu melakukan sejumlah kajian:

    1. Pemeriksaan ultrabunyi organ dalaman;
    2. Analisis tinja untuk kehadiran parasit dan telurnya;
    3. Analisis air kencing;
    4. Ujian untuk menentukan kerja organ dalaman (buah pinggang, hati, dan lain-lain);
    5. Fluorografi paru-paru.
    6. Kajian alergi (kajian lendir, ujian provokatif, spirometri, tusukan cecair antara artikular dan manipulasi lain).

    Piawaian mengikut kumpulan umur

    Dalam amalan perubatan, kiraan basofil dikira dalam dua ungkapan:

    • BA% adalah jumlah relatif dengan sel darah putih yang lain; ditunjukkan dalam%;
    • VA # - jumlah mutlak, norma adalah 0.01-0.065 * 10 9 gram / liter.

    Penentuan bilangan basofil diambil kira semasa mengira formula leukosit berdasarkan analisis terperinci.

    Norma kanak-kanak

    Petunjuk kepekatan sel pelindung pada kanak-kanak berbeza dalam peringkat kehidupan. Mereka menjadi stabil hanya pada usia 12 tahun. Jadual usia memungkinkan untuk mengesan lonjakan kandungan basofil dalam darah:

    7 minit Dihantar oleh Lyubov Dobretsova 3024

    Walaupun sebilangan kecil basofil, dibandingkan dengan sel darah lain, mustahil untuk mengatakan bahawa mereka kurang penting untuk tubuh. Seperti semua sel darah putih, basofil melakukan fungsi perlindungan, menjadi yang pertama bertindak balas terhadap alergen atau jangkitan. Reaksi mereka membawa kepada mobilisasi sel yang tersisa dari jenis ini - granulosit ke lesi.

    Norma basofil

    Dalam borang analisis, anda dapat melihat petunjuk basofil berikut:

    • VA% (jumlah relatif sebagai peratusan leukosit lain)
    • VA # (jumlah mutlak)

    Jadi, di makmal Invitro, nilainya normal:

    • 0-1.0% 2 dalam rangka formula leukosit

    Helix Lab menentukan julat 3 berikut:

    • nilai mutlak - 0-0.08 * 10 9 / l
    • relatif - 0-1.2%

    Nilai-nilai berikut boleh didapati dalam literatur perubatan profesional:

    Dalam buku rujukan A.A. Kishkun, norma basofil 5 yang lebih terperinci diberikan:

    Punca patologi

    Sekiranya eosinofil meningkat, perlu untuk mengenal pasti penyebabnya, kerana patologi adalah gejala penyakit, dan bukan penyakit yang terpisah. Peningkatan jumlah sel darah ini menunjukkan kekebalan yang kuat, dan tidak selalu memerlukan rawatan.

    Terdapat beberapa prasyarat untuk perkembangan eosinofilia:

    • Jangkitan parasit;
    • Reaksi alahan;
    • Penyakit organ dalaman;
    • Penyakit darah
    • Patologi dermatologi;
    • Penyakit autoimun;
    • Jangkitan
    • Neoplasma malignan.

    Parasit

    Ujian darah menunjukkan eosinofilia ketika seseorang dijangkiti jangkitan helminth. Penyebabnya mungkin penyakit berikut:

    • Toksikariasis;
    • Opisthorchiasis;
    • Giardiasis;
    • Ascariasis;
    • Filariasis;
    • Strongyloidosis;
    • Malaria;
    • Paragonimiasis;
    • Echinococcosis;
    • Trichinosis;
    • Amoebiasis.

    Alahan

    Reaksi alergi menjadi tempat utama antara penyebab peningkatan eosinofil. Keadaan berkembang dengan:

    • Demam hay;
    • Odeka Quincke;
    • Asma bronkial;
    • Reaksi alahan terhadap ubat;
    • Demam hay;
    • Penyakit serum;
    • Rhinitis sifat alahan;
    • Urtikaria;
    • Fasciitis;
    • Myositis dan lain-lain.

    Penyakit organ dalaman

    Eosinofilia dinyatakan dalam penyakit organ-organ berikut:

    Paru-paruSaluran gastroususHatiHati
    alveolitisgastritisinfarksi miokardiumsirosis
    pleurisykolitiskecacatan kelahiran
    penyakit lefflerulser
    sarkoidosisgastroenteritis
    histiocytosis
    aspergillosis
    pneumonia
    kehadiran penyusup

    Penyakit darah

    Peningkatan eosinofil diperhatikan dengan eritremia, leukemia myelogenous, limfogranulomatosis, polisitemia, anemia pernisiosa, sindrom Cesari.

    Patologi dermatologi

    Hampir semua penyakit kulit membawa kepada fakta bahawa eosinofil meningkat:

    • Lichen;
    • Pemphigus vulgaris;
    • Dermatitis kontak atau atopik;
    • Pemphigus;
    • Ekzema;
    • Penyakit kulat.

    Keadaan autoimun

    Selalunya, ujian darah menunjukkan peningkatan eosinofil dengan scleroderma, SLE (lupus erythematosus sistemik), dan sebilangan besar sel-sel ini terbentuk semasa penolakan transplantasi..

    Jangkitan

    Jangkitan selalu menyebabkan eosinofilia. Fasa akut dan pemburukan penyakit kronik boleh menyebabkan keadaan:

    • Demam scarlet;
    • Tuberkulosis;
    • Gonorea;
    • Mononukleosis;
    • Sifilis dan lain-lain.

    Tumor malignan

    Pelbagai bentuk tumor ganas, termasuk limfoma dan limfogranulomatosis, menyebabkan peningkatan sel eosinofil dalam darah. Tumor boleh dilokalisasi di pelbagai organ: organ genital atau dalaman, kelenjar tiroid, kulit, perut, dan lain-lain, keadaan bertambah buruk dengan kemunculan metastasis..

    Petunjuk untuk analisis

    Analisis untuk basofil diperlukan dalam kes berikut:

    • kawalan pencegahan berjadual;
    • pemeriksaan sebelum pembedahan;
    • diagnosis proses keradangan dan berjangkit, serta penyakit darah;
    • memantau keberkesanan terapi.

    Biasanya, ujian basofil tidak dijalankan secara berasingan, tetapi hasilnya diuraikan dalam kerangka formula sel darah putih. Tahap basofil memberikan idea mengenai pelbagai proses keradangan, reaksi alergi (penting untuk diagnosis kejutan anaphylactic), penyakit onkologi (barah darah).

    Pembinaan formula leukosit dilakukan berdasarkan ujian darah klinikal terperinci.

  • Adalah Penting Untuk Menyedari Vaskulitis